Rituál v sobě spojuje tři základní prvky lidské přirozenosti: mysl (v podobě zkušeností a myšlenek), srdce (prostřednictvím vyjadřovaných emocí, poezie a hudby) a tělo (v pohybu aktivujícím život). Tyto tři elementy jsou zde nerozdělitelně spojeny v teorii i praxi jako snad v žádném jiném rituálu nebo duchovním systému. Akci pořádá nezisková organizace Mozaika Platform Dialog. Více o akci a možnosti zakoupit vstupenky na adrese: www.platformdialog.cz  (in)

V chomutovské zoo se narodilo tulení mládě
Krušnohorský zoopark v Chomutově se po roce opět dočkal tuleního mláděte. Ta přicházejí na svět pravidelně právě touto dobou, loni hned dvojčata. Letošní malý tuleň se narodil poslední únorový den. Zaměstnanci zoo museli na kraj bazénu umístit zábranu, aby tuleň nespadl do vody. Rodí se totiž na souši a má hustou bělavou srst, která při styku s vodou působí jako houba, a mládě by se utopilo. Teprve po první výměně srsti smí do vody. Tulení kluk vážil 11,5 kg a měřil 97 cm a je již desátým mládětem samice Taške (většina jich ale putovala do jiných zahrad). I s novým přírůstkem dnes mají v Chomutově pět tuleňů.
www.zoopark.cz  (in)

V hartmanické synagoze na Šumavě se sejdou historici
Vědecká konference Identita versus integrita: Spolužití Čechů, Němců a Židů (nejen) v oblasti Šumavy a Českého lesa v 19. a 20. století se uskuteční 25. a 26. dubna v Horské synagoze v Hartmanicích u Sušice. Představí poslední poznatky o česko-německo-židovském soužití za Rakousko-Uherska, v samostatném čs. státu, za protektorátu i v obnoveném Československu po válce. Jeden blok konference bude věnován setkání s pamětníky. Vedle vědeckých pracovníků a studentů je konference určena pracovníkům muzeí a učitelům dějepisu a společenských věd. Konferenci pořádá Památník Hartmanice a Masarykův ústav - Archiv AV ČR při příležitosti ročního výročí otevření zrekonstruované synagogy v Hartmanicích. Ta je otevřena denně mimo pondělí od 9 do 18 h. Lze v ní zhlédnout expozici Spolužití Čechů, Němců a Židů na Šumavě, výstavu fotografií vesnic zlikvidovaných komunisty po roce 1948, fotografie staré Šumavy a výstavu k historii a rekonstrukci synagogy. (in)

Místo hnědouhelného dolu vznikne golfové hřiště
Na místě bývalého hnědouhelného dolu Gustav u Ústí nad Labem začne letos v létě fungovat nové golfové hřiště. Celá plocha s 18 jamkami je připravena včetně závlah, odpališť, greenů a překážek. Provozovatelé nyní čekají, až dostatečně vyroste zasetá tráva a budou moci zprovoznit prvních devět jamek. Kromě hřiště vyroste i klubovna se zázemím pro hráče. V budoucnu by na hřišti měla fungovat i devítijamková akademie pro začínající hráče. Pro vytvoření drah byla využita zemina vybagrovaná z vodní nádrže, na které dobře roste tráva. Právě její růst zatím brzdí spuštění hřiště. Na prvních devět jamek se hráči dostanou nejspíše letos v červnu, druhou polovinu hřiště chtějí provozovatelé spustit co nejdříve. Oblast, kde hřiště vyrostlo, je velmi poničená. Jde o bývalý důl, ve kterém se až do 60. let těžilo uhlí. V sousedství hřiště je několik skládek, komunální i průmyslová, které zde budou fungovat ještě řadu let. Od hřiště je má oddělit pás stromů. Poblíž vede dálnice D8, která - jak provozovatelé doufají - přiveze golfové turisty. (čtk)

Invaze humrů do Prahy
Pražský pětihvězdičkový hotel Corinthia Towers již počtvrté uspořádal kulinářskou akci nazvanou Invaze humrů. Nechal si přivézt přímo z kanadských lovišť tunu živých humrů, které hosté během jednoho večera spořádali v nejrůznějších úpravách. Přímo před zraky hostů čerstvě uvařené klepetnatce porcovali mistři kuchaři a hosté si k nim mohli dát humří, česnekové či chilli máslo nebo specialitu šéfkuchaře. Nechyběla řada humřích předkrmů a krémová polévka Bisque d´Homard. K ochutnání byli i humři připravení `a la Americane, Cardinal, Henri Duvernois, s pomeranči či v proslulé úpravě Thermidor, mixovaní s houbami a marinovaní v sherry. (in)