Vines
Hernando Vines: Krajina (Ascarat), 1945, olej/plátno, 46 x 55 cm, 230 000 Kč
Snímek: Galerie Pictura

Mezi díla české moderny v aukci patří také například Gutfreundova plastika Ruský legionář z pálené hlíny z autorovy vyhledávané série postav legionářů.
Pozoruhodný je obraz Krajina (Ascarat) španělského malíře Hernanada Vin~ese z roku 1945. Obraz, vystavený roku 1946 na přelomové výstavě Španělští malíři pařížské školy v pražském Mánesu, se bude vyvolávat za 230 tisíc korun.
Dražit se bude mimo jiné pastelová studie Jana Preislera k cyklu Jezdci, vystavovaná v Praze, Brně, Bratislavě a Ostravě.
Šedesátá léta jsou v aukci zastoupena například olejem Jiřího Johna Pobřeží (1964) s vyvolávací cenou 390 tisíc korun, plátnem Kamila Lhotáka Terč (1969), vyvolávaným za 280 tisíc korun, a informelním lakovaným a vypalovaným Obrazem na dřevěné desce Jana Koblasy (1961 až 1962), startujícím na ceně 180 tisíc korun.
V souboru prací na papíře je například Portrét ženy z roku 1937, práce známého portrétisty Richarda Pollaka, který zahynul v koncentračním táboře. Pastel na kartonu o rozměrech 35,6 x 25,6 cm se bude vyvolávat za 20 tisíc korun. Na stejné ceně začne dražba rozměrné litografie z cyklu Oskara Kokoschky Kolumbus - Připoutaný.
Mezi 192 položkami v aukci jsou zastoupena i jména současné střední a mladší generace výtvarníků (Trabura, Střížek, Kuriš, Micl, Jerie aj.).

Informace

Pictura
neděle 3. června, Praha, Žofín, začátek ve 14 hod.
obor: výtvarné umění
www.pictura.cz

Červnové veletrhy umění
Jen jednou za deset let se může stát, že se největší evropské veletrhy současného umění konají zhruba ve stejnou dobu, jako právě letos. Taková příležitost stojí za využití.

Své "obžerství" mohou ti, kdo chtějí vědět, jaká jsou nová jména a nejnovější trendy v současném umění světa, zahájit na letošním Bienále v Benátkách. Je v pořadí už dvaapadesáté a poprvé se kurátorem stal Američan, Robert Storr. Hlavní mezinárodní expozice představí sto umělců z celého světa. Obohacením bienále budou výstavní expozice rekordních 77 zemí. Česko bude reprezentovat výtvarnice Irena Jůzová.
V Basileji začne dva dny po Benátkách pozoruhodný veletrh Liste 07, soustředěný na mladé umění a relativně nové galerie. Je to typický veletrh pro objevitele, ve svém oboru považovaný za jeden z nejlepších na světě. Kurátoři, kritici i sběratelé tvrdí, že jeho lehce anarchistická atmosféra je neodolatelná.
Prakticky ve stejnou dobu se Basilej stane sídlem největšího veletrhu současného umění Art 38 Basel. Zúčastní se ho tři stovky galerií z třiceti zemí a celkem budou prezentovány práce dvou tisíc umělců. Sotva lze získat komplexnější přehled o umění 20. a 21. století na trhu, od klasické moderny po mladé umění současnosti. Součástí veletrhu je sekce Art Statements pro mladé autory, pozoruhodná je sekce Art Unlimited, v níž se vystavují díla mimořádných rozměrů.
Aktuální umění bilancuje už od roku 1955 přehlídka documenta v německém Kasselu, jež začíná tři dny po veletrhu Art-Basel. Dynamickou akci, jež má každých pět let jiného uměleckého ředitele, navštívilo naposledy 650 tisíc uměnímilovných lidí. Letošní ředitel Roger M. Buergel chce pozvat sto nejvýznamnějších osobností současného výtvarného světa a hledat mimo jiné odpověď na otázku, jak se dokážeme spirituálně a intelektuálně vyrovnat s globalizací.
K veletrhům se vydávají kvalitní katalogy, které poslouží sběratelům jako studijní a orientační materiál v džungli současného umění.

Naďa Klevisová

Informace

Benátské bienále
10. června - 21. listopadu
Benátky, Arsenale, Giardini
www.labiennale.org

Liste
Veletrh mladého umění
Basilej, komunita Warteck, 12. - 17. června
www.liste.ch

Art Basel
Basilej, výstaviště
13. - 17. června
www.artbasel.com

documenta12
Kassel, Museum Fridericianum
16. - 23. června
www.dokumenta12.de