reklama
přihlášení odhlášení online inzerce mobilní verze | obsahový servis | online archivy | předplatné titulů economia       rss | mms | sms      
Nejste-li dosud registrován, pokračujte zde
Uživatelské jméno:
Heslo:
FILM TÝDNE Nymfomanka I a II
FILM TÝDNE Medeia
Stephen Hawking Stručná historie mého života
Dalibor Vácha Červenobílá
Tento týden V Česku Pro děti Ve světě Téma Výlet Na cestách Sport Zahrady Za jídlem Víno Restaurace TV tip
magazín Hospodářských novinVšechny rubriky
Přejít do diskuse
(3 příspěvků)
HN.IHNED.CZ  25. 5. 2012  00:00  (aktualizováno: 25. 5. 2012  02:35)
STÍHANÝ STŘEDOČESKÝ EXHEJTMAN DIKTOVAL, JAK DĚLAT VÝBĚROVÁ ŘÍZENÍ A S KTEROU FIRMOU

Rath nemocnicím nařizoval losovačky

reklama
DAVID RATH
Tagy

David Rath si dokázal dobře připravit terén pro machinace se zakázkami Středočeského kraje, které teď vyšetřují detektivové kvůli vážnému podezření z korupce.

Podle zjištění HN totiž nařídil ředitelům krajských nemocnic, aby tendry na stamilionové investice vypisovali jako neprůhledné losovačky. A přímo jim doporučil, aby losování prováděla firma ML Compet, která patří středočeskému funkcionáři ČSSD Miroslavu Lepilovi a jejíž ředitelka Lucie Novanská je v Rathově úplatkářské kauze jedním z osmi obviněných.

Bylo to sice oficiálně jen doporučení, ředitelé se mu však podřídili. "Firma ML Compet byla generálním dodavatelem administrace pro tento druh projektů a kraj nám uložil, že máme oslovit je," vysvětlil ředitel příbramské nemocnice Stanislav Holobrada. Podobně o tom mluví i šéf nemocnice kolínské Petr Chudomel: "Doporučení existovalo. Využívali jsme sice i jiné firmy, ale v některých případech bylo z kraje jasně nastavené, že o danou věc se bude starat tato firma."

ML Compet například před rokem vybrala vítěze zakázky za 480 milionů na dostavbu nemocnice v Mladé Boleslavi. Nový pavilon tady buduje firma bez dělníků a bez zkušeností - ovšem jen na papíře. Ve skutečnosti si vítězná izraelsko-kyperská společnost Neocity Ron na práci najala českou stavební firmu. Nemocnici tak staví jiná společnost, než která vyhrála losovací tendr. Ředitelé nemocnic dnes tvrdí, že jim na příkazu používat konkrétní administrátorskou firmu nepřišlo nic divného. Přestože HN už dříve detailně popsaly pozadí tendrů: ML Compet dříve - a pod jiným jménem - patřila Rathovu investičnímu šéfovi nemocnic Filipu Bušinovi. Pak ji převzal místopředseda krajských sociálních demokratů Lepil. Na ML Compet byly navázané ještě další tři administrátorské firmy, které podle propočtů HN měly vliv na zakázky celkem za 3,45 miliardy. "Z pohledu dneška se to může zdát neuvěřitelné. Před dvěma lety jsme netušili, že by v tom mohl být problém," hájí se příbramský Holobrada. "Podezření jsme neměli, plnění zakázek bylo bez problému," dodává kolínský ředitel Chudomel.

Podobně mluví i středočeští radní, kteří o zakázkách rozhodovali. Dnes tvrdí, že jim tendry nikdy nepřišly podezřelé.

 

Firma ML Compet byla generálním dodavatelem administrace a kraj nám uložil, že máme oslovit je.
Stanislav Holobrada
ředitel příbramské nemocnice

DISKUSE
Zpět na článek Přidat názor příspěvků v diskusi: 3
zloděj křičí chyťte zloděje (smrt ODS)
Nepatří tento štvavý plátek gaunerovi Bakalovi?
Podezření jsme neměli, plnění zakázek bylo bez problému (Pavel B.)
Machinace se zadáváním a realizací státních zakázek byly neskutečné....
Re: Rath nemocnicím nařizoval losovačky (anonym)
Přesně stejně se to dělá v Moravskoslezském kraji, kde hejtman...
zobrazit příspěvky
Autor:
E-mail:       Zveřejnit:    Zasílat reakce:
Město:
Titulek:
Text:
zbývá 1800 znaků
Vložit příspěvek
Autorská práva vykonává vydavatel. Jakékoli užití částí nebo celku, zejména rozmnožování a šíření jakýmkoli způsobem (mechanickým nebo elektronickým) i v jiném než českém jazyce bez písemného svolení vydavatele je zakázáno.
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama