Americký prezident Barack Obama dnes označil potopení jihokorejské korvety Čchonan Severní Koreou za "akt agrese představující výzvu mezinárodnímu míru a bezpečnosti". Jeho jihokorejský protějšek I Mjong-bak oznámil krátce předtím přijetí energických diplomatických opatření proti KLDR. Oba reagovali na oznámení mezinárodní komise, že katastrofu vyvolalo severokorejské torpédo.

Podle závěrů komise, které byly dnes zveřejněny v Soulu, existují "přesvědčivé důkazy pro závěr", že korvetu 26. března potopilo severokorejské torpédo.

"Žádné jiné hodnověrné vysvětlení zjištěných faktů není," citovala agentura DPA z prohlášení. Části torpéda vyloveného v místě potopení lodi se shodují s nevybuchlým severokorejským torpédem, nalezeným před několika lety na jihokorejském břehu, dodávají odborníci.

Pchjongjang ale obvinění Soulu odmítl jako vymyšlená a pohrozil ostrými protiopatřeními včetně válečných, pokud by měl být stíhán sankcemi.

"Závěry byly svévolně a podvodně nastrojeny skupinou zrádců s cílem jistých politických a vojenských cílů", citovala severokorejská agentura KCNA prohlášení Komise národní obrany.

"Naše armáda a lid zareagují okamžitě rozhodnými opatřeními včetně všeobecné války na každou formu 'potrestání','odvety' nebo 'sankcí', přijatou proti našim státním zájmům," dodává prohlášení orgánu, jehož předsedou je šéf režimu Kim Čong-il.

Čína, která nejčastěji severokorejský režim podporuje, se k obvinění oficálně nevyjádřila. Náměstek čínského ministra zahraničí Cchuej Tchien-kchaj pouze charakterizoval potopení jako "nešťastné", a vyzval k zachování bezpečnosti na Korejském poloostrově, napsala agentura Reuters.

Velká Británie odsoudila KLDR za "zjevé pohrdání mezinárodními závazky". Obamův mluvčí Robert Gibbs označil útok za další důkaz nepřijatelného chování Pchjongjangu a jeho pohrdání mezinárodním právem. Podle šéfa OSN Pan Ki-muna jsou předložená fakta "nanejvýš znepokojivá". Sám původem Jihokorejec ocenil, že Soul vedl vyšetřování katastrofy "přiměřeně a trpělivě, objektivně a vědecky" a přizval řadu zahraničních expertů.

Prezident I Mjong-bak v reakci na závěry komise oznámil energické kroky, ale pouze mírové.

"Přijmeme pevná, přiměřená opatření proti Severu, s cílem pomocí mezinárodní spolupráce přivést Sever k poznání, že nepostupoval dobře, a navrátit jej zpět do mezinárodního společenství jako jeho zodpovědného člena," řekl prezident podle svého úřadu v telefonickém rozhovoru s australským premiérem Kevinem Ruddem.

Již dříve jihokorejská média oznámila nalezení nezvratných důkazů o vině KLDR za zkázu hlídkové korvety. Patří mezi ně část pohonu torpéda s nápisem, nalezený na dne moře nedaleko místa výbuchu. Nápis prý je napsán severokorejským způsobem. Z potopení lodě je prý podezřelá severokorejská miniponorka o výtlaku 85 tun.

Konkrétní kroky americké vlády po oficiálním oznámení severokorejské viny jsou podle agentury AP teprve zvažovány. Vojenská odpověď na severokorejskou provokaci jak ze strany Jižní Koreje, tak USA byla od počátku považována za nepravděpodobnou. Panují obavy, že ostrá reakce by mohla uvést do pohybu události vedoucí k vojenské reakci Severní Koreje, nebo vážně narušit moc stalinistického předáka Kim Čong-ila. Jak válka, tak chaos v KLDR by ale mohly mít ničivé dopady na bezpečnost regionu.

Nalezení vyvážené odpovědi bude zřejmě hlavním tématem dnes zahajované návštěvy americké ministryně zahraničí Hillary Clintonové v Tokiu, Pekingu a Soulu. "Spojené státy podporují Jižní Koreu neodvolatelně a pevně," zdůraznil čelný americký diplomat pro oblast Asie Kurt Campbell. Američtí představitelé naznačili, že zvažují řadu možných reakcí sahajících od kroků Rady bezpečnosti OSN po dodatečné americké sankce vůči KLDR.