výstava 
Čína zapůjčila do Londýna nejen skupinu vojáků, ale i figury císařových byrokratů či kejklířů a zbraně, celkem asi 120 předmětů.

Čchin Š´ (panoval 221 - 210 před n. l.) se stal prvním sjednotitelem Číny, když dobyl okolní království. Zavedl jednotný znakový systém, aby celá země mohla snadněji komunikovat a aby se jemu usnadnila správa nové říše. Zavedl také jednotný systém měr i měnu stejně jako daňový systém a právní řád, který byl i na poměry té doby poměrně krutý. Nechal vybudovat tisíce kilometrů silnic, desítky paláců a první čínskou zeď na obranu před nájezdníky ze severu. Po smrti byl císař pohřben v mauzoleu monumentálních rozměrů vně hradeb města a spolu s ním i obrovská záhrobní terakotová armáda. Na budování hrobky prý pracovalo až 700 tisíc lidí, zřejmě většinou trestanců. Příslušníci terakotové armády se opět dostali na světlo až v roce 1974, když místní venkované kopali studnu. Na ploše hrobky s okolím objevili archeologové zatím přes 6000 válečníků ve třech nalezištích a na 50 tisíc dalších archeologicky a umělecky hodnotných předmětů.
Britské muzeum pro výstavu vyčlenilo svou slavnou knihovnu, kde studoval například Karel Marx. Výstava potrvá do 6. dubna. www.thebritishmuseum.ac.uk  

Humlebaek
Retrospektiva Richarda Avedona
Každý, kdo za posledních 50 let něco znamenal, stál jako model fotografu Richardu Avedonovi. Retrospektivní výstava jeho fotografií z let 1946 - 2004 v dánském Humlebaeku předkládá portréty Trumana Capoteho, Charlese Chaplina, Henryho Kissingera, Beatles, Samuela Becketta a mnoha dalších. Jednou z posledních osobností, kterou Avedon zvěčnil v roce 2004, je zpěvačka Björk. Výstava v Louisianském muzeu moderního umění má široký záběr, představuje přes 250 fotografií, od snímků ze světa módy přes psychologický portrét až po reportážně orientované záběry. Otevřená je až do 13. ledna příštího roku.
www.louisiana.dk  

Lipsko
Kořeny Lipské školy
Lipsko je díky volnému uskupení malířů, známému jako Nová lipská škola, znovu hlavním městem umění. Za své jméno vděčí skupina zakladatelům takzvané Lipské školy, kteří tvořili za komunismu: Bernhardu Heisigovi, Werneru Tübkemu a Wolfgangu Mattheuerovi. Výstava v lipském Muzeu výtvarného umění nazvaná Obrazy krajiny - Obrazy touhy: Jiný Mattheuer se snaží překonat dosavadní pohled na tohoto umělce, nejrealističtějšího a sociálně nejkritičtějšího z nich. Končí 14. října.
www.mdbk.de  

Paříž
Vegetariánské portréty
Čtyřicítku děl malíře Giuseppe Arcimbolda (1526 - 1593), který proslul hlavně svými portréty skládanými z ovoce, zeleniny, květin či živočichů (mimo jiné Rudolfa II.), vystavuje Lucemburské muzeum. Jeden z exponátů zapůjčila i pražská Národní galerie, další pocházejí ze sbírek v Rakousku, Itálii, Švédsku nebo Spojených státech. V únoru bude výstava přenesena do Vídně. Končí 13. ledna 2008.
www.museeduluxembourg.fr  

Vídeň
Od Moneta k Picassovi
Zcela mimořádná výstava obrazů, kreseb a grafiky je otevřena ve vídeňském muzeu Albertina. Na výstavě jsou kromě děl obou velikánů uvedených v názvu k vidění i významné ukázky z tvorby Henriho Matisse, Augusta Renoira, Edgara Degase, Joana Miróa, Marka Chagalla, Paula Kleeho, Amadea Modiglianiho, Paula Cézanna, Františka Kupky a mnoha dalších, včetně zástupců ruské avantgardy nebo německé skupiny Blauer Reiter. Zhruba polovinu ze 250 vystavených exponátů tvoří díla, která muzeum získalo v květnu tohoto roku jako trvalou zápůjčku od proslulého lichtenštejnského sběratele Herberta Batlinera. Výstava je otevřena každý den až do 6. dubna, základní vstupné činí 9,50 eura.
www.albertina.at