Cestování
K návštěvě Belgického království potřebujete pouze pas s platností minimálně 3 měsíce po předpokládaném ukončení pobytu.
Bez víza je možné pobývat na belgickém území nejvýše po dobu tří měsíců. Cena víza, které vám vystaví na belgickém velvyslanectví v Praze, je 1750 Kč. Při namátkové kontrole je ještě požadována finanční hotovost, která není blíže specifikovaná, nebo platební karty či cestovní šeky.
Pro snadné prokázání délky pobytu se doporučuje, nechat si dát do pasu na vnějších hranicích EU razítko, které stvrzuje vstup do schengenského prostoru. Razítko dostanete například hned po příletu na mezinárodním letišti Zaventem v Bruselu. Ten, kdo nevyužije nabídku veřejných ubytovacích zařízení, se musí do tří pracovních dnů po příjezdu přihlásit na místním tzv. komunálním úřadu (administration communale). Poplatek za pobyt se pohybuje v řádu stovek korun.

Celní náležitosti
Stejně jako v jiných zemích je omezen i v Belgii dovoz zboží za neobchodním účelem.
Bez proclení můžete do země dovést 200 kusů cigaret či 100 kusů malých doutníků, případně 50 kusů velkých doutníků nebo 250 g tabáku. Dále dva litry vína nebo litr lihovin - to platí pro osoby starší osmnácti let. Clu také nepodléhá 50 gramů parfému nebo 1/4 litru toaletní vody.

Doprava
Letecké spojení meziPrahou a Bruselem zajišťují České aerolinie několikrát týdně.
Zpáteční letenka stojí i s letištními poplatky 9358 Kč a cesta trvá hodinu a půl. Informace o nabízených službách nebo třeba o aktuálním počasí se můžete dozvědět na centrále ČSA v Bruselu na čísle 0032 2217 1792. Časté spojení s Belgií také zajišťují SN Brussels Airlines.
Autobusové spojení mezi Prahou a Bruselem, Antverpami a Gentem nabízí společnost Bohemia Euroexpress. Cena zpáteční jízdenky je zhruba 3500 Kč a cesta trvá třináct a půl hodiny. Přímé vlakové spojení s Bruselem z Prahy není. Cesta i s přestupy trvá zhruba jedenáct a půl hodiny i více. Cena zpáteční jízdenky se orientačně pohybuje kolem 3500 Kč.
Pro rychlý pohyb po území království je možné zvolit vlak. Je-li označen písmenem L, znamená to, že staví ve všech stanicích, označení IC má vlak, který jezdí mezi jednotlivými městy a regiony, a označení P rychlé spoje například mezi hlavním nádražím - Gare Centrale, Severním nádražím - Gare du Nord, Bruselem a letištěm. Cesta až na letiště trvá 20 minut. Pro další informace o vlacích se podívejte na adresu www.b-rail.be. Mezi zeměmi Beneluxu platí řada společných slev. Podrobnější informace o MHD najdete na www.stib.be.

Ubytování
Noclech se dá v Belgii sehnat levněji než například v Nizozemsku.
Tří- až čtyřhvězdičkové hotely stojí asi 100 eur za noc. Velmi originálním bruselským hotelem je například Art Hotel Siru, jehož interiéry vyzdobili současní umělci na téma cestování. Každý pokoj se tak stal malou galerií. V Bruggách a Gentu je zase možné přespat v hotelích starých až šest set let a v bruselském hotelu Hotel Welcome prý naleznete nejlepší restauraci se specializací na dary moře.

Jazyk
V Belgickém království se hovoří třemi oficiálními jazyky.
Jsou jimi vlámština, patřící do rodiny západogermánských jazyků a příbuzná nizozemštině, valonština (podobná francouzštině, tedy románský jazyk), a němčina. Vlámsky mluvící obyvatelstvo tvoří asi 57,8 procenta, Valonů žijících hlavně na jihu země je 32 procent, přitom dalších 9,5 procenta obyvatel hovoří oběma jazyky. Necelé procento obyvatel, kteří žijí především ve východní části země, potom hovoří německy. Belgičané kromě toho dobře ovládají i angličtinu a domluvit se s nimi proto není problém.

Stravování
V Belgii je dobré jídlo považováno za jedno z největších potěšení.
Na oběd si proto tamní obyvatelé často nechávají často i dvě hodiny. Mezi krajová jídla patří například hustá masovo-zeleninová polévka "waterzoi" a vařené slávky s hranolky, o kterých si místní myslí, že je vymysleli právě oni. Belgičané jedí hodně ryb, plodů moře. Oblíbení jsou mlži, úhoři a kuřecí maso dušené na víně nebo pivě. K jídlu si místní objednávají často pivo. Toho se v zemi vyrábí na 300 druhů. Specialitou je například Lambic, které má, ostatně jako všechna zdejší piva, vyšší obsah alkoholu. Scotch tady není skotská, ale další druh piva. Vyhlášenou belgickou specialitou je pivo zvané kwak. Pije se ze sklenice, která je umístěná v dřevěném držáku, a její spodní část není nijak uchycena. Může se proto lehce stát, že ho rozlijete. Majitelé se proti útěku hostů, kteří by nezaplatili, jistí tím, že každý návštěvník musí odevzdat botu. Ta visí během jeho pobytu u stropu.
Belgičané mají rádi místní kvalitní čokoládu, na kterou jsou velmi hrdí. Čokoládové dobroty si můžete dopřát ve formě pralinek, dortů či krémů. Města jsou doslova protkaná hustou sítí restaurací, kaváren, bister, rychlých občerstvení a hospod s jedinečnou atmosférou.

Nakupování a služby
Rozhodování, co si z Belgie převést na památku nebo jako dárek rodině, není rozhodně jednoduché.
Nejčastěji turisté nakupují vyhlášené belgické pralinky, krajky z Bruselu, Gentu či Brugg, ti movitější si pak mohou dopřát třeba diamanty z Antverp.
Platby mezinárodními kartami jsou bez problémů, banky mají otevřeno každý všední den od 9.00 do 16.30 hodin, s hodinovou pauzou na oběd. Obchody otevírají obvykle v deset dopoledne a zavírají kolem šesté, v pátek často až v devět hodin.

Zdravotnictví a bezpečnost
Před cestou do Belgie je vhodné uzavřít klasické zdravotní pojištění pro pobyt v zahraničí.
Telefonní číslo lékařské služby a hasičů je 100 a na policii 101. V Belgii je jinak nutné i při místních hovorech vytáčet předčíslí města. Například Brusel má 02.
Belgie je řazena k relativně bezpečným zemím, i ve velkých městech je kriminalita nízká. Stejně jako jinde ale platí pravidlo zvýšené opatrnosti na osobní věci.

Tisk
Vychází tady vlámský ekonomický deník De Financieel-Economische Tijd, mnoho titulů je ve francouzštině.
Například La Nouvelle Gazette (www.nouvellegazette.be) a Le Soir (www.lesoir.be). Deník zaměřující se na ekonomiku a finance se jmenuje L'Echo. Noviny Grenz-Echo jsou vydávány v němčině (www.grenzecho.euregio.net).

Užitečné adresy:
Velvyslanectví České republiky v Belgii
154, avenue Adolphe Buyl
1050 Bruxelles
tel.: 0032/26418930, 6418935
fax: 0032/26407794
brussels@embassy.mzv.cz

Honorární konzulát České republiky v Belgii
Belimpex bvba, Antwerpsesteenweg 124
Aartselaar - Antwerpen 2630
tel.: 0032/38704646
fax: 0032/38871016

České centrum v Belgii
150, Av. Adolphe Buyl
1050 Bruxelles
tel.: 00322/64089444-47
fax: 00322/6445121
ccbrussels@czech.cz
www.czechcenter.be

Velvyslanectví Belgického království
Valdštejnská 6
118 01 Praha 1-Malá Strana
tel.: 257 533 524, 257 533 283
fax: 257 533 750
ambabel-prague@mbox.vol.cz

Česko-Belgicko-Lucemburská Obchodní komora v České republice
Anglická 20
120 00 Praha 2
tel.: 261 352 090
fax: 261 352 333
www.cblkomora@nextra.cz

CzechInvest pro Benelux
Rue Bélliard 15-17
1040 Bruxelles
Belgie
tel.: 0032-(0)2 502 7022
fax: 0031-(0)2 502 0509
e-mail: brussels@czechinvest.org