90621_tema_ryby (ryby)
Snímek: Archiv

Rybářský luxus včetně filetovny
Menšina českých turistů míří do Skandinávie, a tak si i málokdo uvědomí, že do nejlepších norských lovišť poblíž města Trondheim je to prakticky stejně daleko jako od nás na francouzskou Riviéru. Jen v cestě stojí Baltské moře, které je třeba překonat trajektem.
"Přípravy nejsou nikdy příliš velké. Rybářský materiál máme a v pronajímaných chatách je kompletní vybavení," pochvaluje si bezproblémovost organizace rybářského zájezdu Jan Hofmann.

Při dobře ubíhající cestě je možné dorazit na zvolené místo u Atlantiku za nějakých pětatřicet hodin. Někdy cestovní agentury vypravují třeba minibus s přívěsem, který je o poznání pomalejší, a pak je třeba připravit se na čtyřicetihodinovou kalvárii. Ale stojí za to.
Standardem rybářského ubytování na norském pobřeží jsou plně zařízené bungalovy. Nejútulnější a zároveň ekonomickou variantou je čtyřmístná chata. Dvě samostatné ložnice i s pokrývkami, koupelna s teplou vodou, obývák s televizí a stoprocentně zařízená kuchyňka jsou více než příjemné útočiště na dvoutýdenní rybařinu. Samozřejmostí rybářského bungalovu je navíc "filetovna" - místnost určená na zpracování úlovku. A velký mrazák.
"Nic si sem nevozím, všechno tu je. Ze zásady si ale vezmu jen svůj nůž na ryby," říká s jistotou Hofmann. Ačkoliv některé agentury nabízejí rybářské kempy umístěné třeba kilometr od břehu, Hofmann prý nejdále od moře bydlel šedesát metrů. "Moc hezký, až romantický na těch bungalovech je fakt, že skoro každý má terasu. S vyhlídkou na moře. Pro občana země, která nemá ani kousek moře, je taková veranda s výhledem na Atlantik moc pěkná věc..."

...a nezapomenout krém na ruce
Strávit denně osm hodin na moři není pro suchozemce nic nemožného, jen je třeba se na to dobře připravit. Základem prý jsou neoprenové rukavice, podobné jaké mají ve výstroji potápěči. Severské počasí totiž může z příjemných dvaceti stupňů snadno překvapit třeba i teplotami těsně pod bodem mrazu. Už proto je dobré počítat raději se všemi variantami a mít na lodi po ruce v nejlepším případě třeba i tři vrstvy oblečení. Ta vrchní by samozřejmě měla být nepromokavá - větrovka s polopropustnou membránou postačí. Nepromokavé kalhoty a pořádné teplé boty jsou samozřejmě stejně důležité. "Při sestavování rybářského šatníku je třeba navíc počítat ještě se záchrannou vestou, tu každý dostane až tam a její nošení je povinné. Dokonce to kontroluje norská policie," připomíná Jan Hofmann. Stejně vážně ale mluví i o opalovacím krému a krému na ruce: "Moře v Norsku není řecký ostrov nebo Karibik. Tady nečeká sprcha nebo ručník. A slaná voda je tu pořádně agresívní."

90621_tema_ryby_m (ryby_m)Malý člun na velké úlovky
Mořské rybaření - nejčastěji se vyráží na tresku norskou nebo tresku obecnou - je nejúchvatnější samozřejmě z lodi. Obvykle je k jednomu pronajatému apartmánu k dispozici i motorový člun. Ne delší než čtyři a půl, nejvýš pět metrů. Pohonné hmoty pro motor si rybáři hradí sami podle skutečné spotřeby a je tak lepší si předem rezervovat člun s naftovým agregátem. Sice není třeba tak rychlý, ale díky spotřebě se během dvoutýdenního provozu docela příjemně ušetří.
"Každá slušná loď je vybavena přístrojem zvaným echolot, který dokáže celkem spolehlivě detekovat hejna ryb v hloubce pod kýlem," říká Jan Hofmann. Jenomže technika není všemocná a rybu je teprve třeba ulovit. Už proto je dobré si pořídit pořádné rybářské vybavení, a to nejlépe ještě před odjezdem do Norska. Do drsných severských podmínek na bojovné ryby jsou potřeba silné a spolehlivé navijáky a silné pruty.
Ke každé lodi je automaticky k dispozici i podrobná námořní mapa nejbližšího úseku Atlantiku. Jsou zde vyznačené jak hloubky dna, tak i trasy transatlantických námořních linek. Jedno i druhé je velmi důležité. Není totiž žádným překvapením, když se dno ze stodvacetimetrové hloubky náhle zvedne do tří až čtyřmetrové mělčiny. A setkání s obří zaoceánskou megalodí může znamenat velké nebezpečí pro posádku malého plavidla. Krom toho je po proplutí takového monstra prý několik desítek minut zcela zbytečné házet udici do vody.
Motorovou rybářskou loď je běžné půjčit si bez průvodce. Vždy je ale jeden z posádky označen za "kapitána" a zodpovídá jak za plavbu, člun, tak ale i za posádku. "I když jsme na vodě, stále jsme v Norsku. Takže hodně opatrně s alkoholem. I na palubách malých člunů prý norská policie kontroluje nařízenou abstinenci. Nedodržení zákazu znamená pokutu v přepočtu zhruba patnáct tisíc korun, a co je ještě horší: dost vážně hrozí i razítko do pasu ´nežádoucí´," upozorňuje Jan Hofmann.

Prasátko rozbíjet netřeba
Norsko je skutečným rájem pro rybáře. A nemusí jít zdaleka o cenově nedostupnou kratochvíli bohatých. "Ve čtyřech lidech se veškeré náklady přepočtené na hlavu nemusí dostat ani nad dvanáct tisíc korun za dvoutýdenní skandinávskou rybařinu," říká z vlastní zkušenosti Jan Hofmann.

JAN RÝDL

Ryby
Ryby lovené v norských fjordech

Treska obecná - Dorsch, Torsk - dorůstá až 150 cm délky, obsah tuku 0,3 %
Treska tmavá - Kohler, Sei - dorůstá až 130 cm délky, obsah tuku 0,7 %
Treska pollack - Pollack, Lyr - dorůstá až 130 cm délky, obsah tuku 6 %
Treska skvrnitá - Hyse - dorůstá až 100 cm, obsah tuku 0,3 %
Brosme - dorůstá až 90 cm, obsah tuku 0,3 %
Mník mořský - Lenfish, Lange - dorůstá až 160 cm, obsah tuku 0,3 %
Okouník mořský - Goldbarsch, Rodfisk - dorůstá až 100 cm, obsah tuku 3,5 %
Mořčák chutný - Wolfbarsch, Uer - dorůstá až 100 cm, obsah tuku 2,7 %
Gestreifter Katfish - Steinbit - dorůstá až 140 cm, obsah tuku 2,7 %
Makrela - Makrele, Makrel - dorůstá až 60 cm, obsah tuku 20 %
Mořský ďas - Seeteufel, Breiflabb - dorůstá až 120 cm, obsah tuku 3 %
Pstruh obecný mořský - Meerforelle, Orret - dorůstá až 90 cm, obsah tuku 3 %
Losos atlantský - Lachs, Laks - dorůstá až 140 cm, obsah tuku 6 %
Žralok ostroun - Dornhei, Pinggha - dorůstá až 120 cm - obsah tuku 3 - 7%
(český název - místní názvy - délka a tučnost)

Loviště
Norsko je rozděleno do patnácti stupňů tzv. zarybněnosti. Čím severněji, tím vyšší číslo a tedy i větší počet ryb. Patnáctku mají Lofoty, nazývané říše tresek. 1 až 3 je jih Norska, 12 až 14 je oblast okolo 63. rovnoběžky, kam jezdí prakticky všechny cestovní kanceláře. Je to oblast táhnoucí se okolo ostrova Hitra ze severozápadu na jihovýchod téměř 200 kilometrů. Vlastně od Moldefjordu až po Trondheim-fjord. Sem se sjíždí celá evropská rybářská elita. Dokonce každý rok se v dubnu v Tronheimfjordu pořádá mistrovství v lovu tresek na udici. Sami účastníci tvrdí, že třicetikilová bedna filet se dá nachytat za 2 až 3 dny, což je zhruba 70 kg hrubé hmotnosti ryb.

Za kolik
Nabídky rybářských cestovních kanceláří
CK VHT nabízí 11denní zájezdy mikrobusem na ostrov Averoy v Bremsnes fjordu, přímo proti městu Kristiansund. Tato lokalita se nachází na 63. rovnoběžce. V ceně je ubytování v chatkách. Ceny od 9900 Kč.
www.vht.cz/rybarske.html

Cestovní agentura Levante pořádá 14denní zájezd mikrobusem na ostrovy Lofoty a Vesterály, nejlepší loviště v Norsku. Rybářská chata pro 5 osob v lokalitě Ballstad. Dvojlůžkové ložnice, vybavená kuchyně, mrazák, koupelna s WC. K chatě patří 4,5m / 9HP motorová rybářská loď pro 4 osoby. Ceny od 22 500 Kč.
www.levante.cz

CK Rybářský sen pořádá 10denní zájezd na ostrov Hitra. V ceně je veškerá doprava, ubytování, loď i zapůjčení zástěry při filetování ryb. Cena 13 800 Kč.

CA Korlin má zájezd na 9 dní do rybářského kempu Valsoyfjord. Čtyřlůžkové chaty. V ceně navíc večer norské kuchyně, horská kola, doprava k moři, gril a udírna.
Cena 13 490 Kč.

Další nabídky a seznam specializovaných rybářských cestovních kanceláří můžete najít např. na webových stránkách Českého rybářského svazu: www.rybsvaz.cz/


Na co dát pozor
Rybáři by si v Norsku měli dát pozor na čistě tamní specifikum. Platí tam velmi silná restrikce vůči alkoholu. I na to si však zkušení čeští rybáři našli obezličku. Zamíří i se svými zásobami do trajektových přístavů v Polsku nebo Německu. Bylo by sice možné nalézt snadno loď odplouvající například z Dánska přímo do Norska, ale to by zároveň i znamenalo nutnost podrobit se pozornosti norské celní stráže. A ta je vůči množství dováženého alkoholu nepříjemně striktní. "Když se vylodíme ve Švédsku a řekneme, že míříme na ryby do Norska, nikdo si nás dohromady ani nevšimne. A na hranici mezi Švédskem a Norskem není ani čára na silnici," vysvětluje Jan Hofmann.
Velkou opatrnost je třeba zachovávat rovněž při dodržování dopravních předpisů na silnicích. I tady jsou severské úřady důsledné a nekompromisní. Zvlášť vysazené jsou na rychlost ve městech, a tak nenápadné budky se stacionárními radary s automatickým fotoaparátem je možné potkat prakticky v každém severském městečku.

90621_tema_ryby_isvet (ryby ve světě)
Snímek: Archiv

Kam také vyrazit do světa na ryby

GRÓNSKO
Největší ostrov na světě, země hor, ledovců a fjordů. Zde stále ještě člověk nemá a snad nikdy ani nezíská moc nad přírodou. Jižní a západní pobřeží Grónska je řídce osídleno původním obyvatelstvem. Nejsou zde města ani továrny, ani silnice, jen domky lovců a rybářů, stáda sobů a pižmoňů, hory a voda, spousta vody: tisíce jezer a stovky řek, které v peřejích a vodopádech spěchají k mořskému pobřeží rozbrázděnému fjordy. Právě na tato místa směřují své kroky rybáři, kterým je rybolov v nespoutané přírodě nade vše... Králem zdejších vod je siven severský. Lze se sem vydat třeba na týdenní zájezd od poloviny července do konce srpna za asi 85 tisíc Kč (letenky, transfery lodí, rybářské lístky, ubytování v chatce, stravu v základním táboře, celodenní výlety k řekám Qorqut a Amitsuarsuk a 1x večeři a nocleh v ****hotelu v Maniitsoq).

DÁNSKO
Pobřeží ostrovů Langeland a Fyn je proslulé lovem mořských pstruhů, které sem v 60. letech začali Dánové vysazovat. Díky stále se zlepšující kvalitě vody, nepřetržitému vysazování, důsledné ochraně trdlišť a zavedení přísných rybářských pravidel jsou tato loviště na nejlepší evropské úrovni. Navíc se tu sezónně loví i tresky, sledi a mníci. Týdenní rybářský lístek přijde na 75 DKK, profesionální rybářský průvodce pro lov mořských pstruhů 1500 DKK/6 hodin, rybářský výlet na kutru pro 8 osob 400 DKK za loď na hodinu.

ŠPANĚLSKO
Pobyty v Deltebre jsou určeny rodinám s dětmi a rybářům, kteří chtějí kombinovat pobyt u moře s rybolovem. Rekreační zóna Riomar leží v deltě řeky Ebro na španělském pobřeží Costa Dorada, jihozápadně od města Tarragona. Vlastní delta řeky je přírodní rezervací, hnízdí zde množství druhů ptáků včetně plameňáků. V řece se loví především sumci, candáti, kapři, bílá ryba a některé druhy táhnoucích mořských ryb. Moře při ústí řeky je rovněž velmi štědré, loví se zde dorada, llobaro-mořský okoun, tuňáci, makrely, cípalové, kranasi a několik druhů korýšů. Asi kilometr od Riomaru, u kotviště a půjčovny rybářských lodí, se každý den prezentují největší ulovené ryby. Sezóna trvá od 1. 6. do 25. 9. Pronájem motorové lodi na den od 34 eur v sezóně.

KANADA
Hotel a chaty Dalton Trail Lodge leží na břehu jezera Dezadeash, uprostřed divočiny Yukonu, při hranici s Aljaškou. I přes polohu v jedné z nejřidčeji osídlených částí Kanady, na okraji NP Kluane, nabízí veškerý komfort. V okolí lodge je několik jezer a řek, které nabízejí pestrý rybolov od lipanů, sivenů a štik až po pět druhů pacifických lososů. Jednotlivé části revíru jsou dostupné lodí, autem nebo helikoptérou. Mezi zaměstnance Dalton Trail Lodge patří několik profesionálních rybářských průvodců, znalců místních podmínek. V současné době patří Dalton Trail Lodge k nejprestižnějším zařízením svého typu v Kanadě. Pobyty možné od května do září. Týden ubytování ve dvoulůžkovém pokoji s plnou penzí, zapůjčení lodě s motorem pro 2 osoby včetně paliva a jeden den rybolovu s rybářským průvodcem - seznámení s jezerem Dezadeash červenec až konec září 1760 eur, jinak 1445 eur. Týdenní pronájem celé čtyřlůžkové chaty 2500 eur. Transfer z letiště Whitehorse k Dalton Trail Lodge a zpět 200 eur na osobu. Zpáteční letenka Praha - Whitehorse - Praha od 27 tisíc Kč.

BELIZE
Sníte o rybářské dovolené u čistého moře, o mořském muškaření, které nezná kompromisů? Tropické vody Karibiku jsou kolébkou "big game fishing". Řada rybářů však v posledních letech vyměnila těžké udice s multiplikátory za jemnější muškařské vybavení. Mořské muškaření, především lov tarponů a bonefish, je v současné době stále populárnějším sportem, který v sobě spojuje pobyt v teplém klimatu s lovem extrémně bojovných ryb v křišťálově čisté vodě.
Belize je vhodným místem i pro exotickou rodinnou dovolenou. Pronájem celého bungalovu/apartmá pro 2 osoby od května do půlky listopadu 178 USD/den, 4 osoby 295 USD, v zimní sezóně 200/345 USD. Pronájem lodi pro nejvýše dva rybáře s průvodcem 300 USD za 8 h. Zapůjčení muškařského vybavení třídy AFTMA 12 pro lov tarponů 15 USD/ den. Letenka z Prahy do Belize City a dále do San Pedra a zpět od 36 tisíc Kč.

SLOVINSKO
Tolmin a Bohinj jsou nádherné muškařské revíry na jižním úbočí Julských Alp, jen několik hodin jízdy autem z Čech, ještě blíže naleznou muškaři řeku Savinja, která pramení v Savinjských Alpách. Zachovalá příroda, kvalitní služby, příjemní obyvatelé a dostatek příležitostí pro turistiku, vysokohorskou turistiku, cykloturistiku či rafting předurčují oblast pro komfortní rybářské pobyty a kvalitní rodinnou dovolenou s možností rybolovu. Rybářskému sdružení Tolmin se díky citlivému hospodaření s revírem podařilo zachránit populaci vzácného pstruha mramorovaného a zachovat vynikající stavy lipanů a pstruhů potočních ve vodách zdejších kouzelných řek. Pobyty v rybářských revírech jsou možné od dubna do listopadu. Rybářský lístek pro revír Tolmin (řeky Soča a Idrijca) 58 eur/den, (Soča a všechny přítoky) 75 eur, Sava Bohinjka 25 - 60 eur. Místní rybářský průvodce na 5 h asi eur.
Zdroj: www.rybolov.com